Ekonomia ekologiczna [Zś]

III rok
0,6
0,6
Zapoznanie studentów z podstawowymi dylematami gospodarowania w warunkach ograniczeń nakładanych przez środowisko naturalne.
Przybliżenie studentom koncepcji zrównoważonego wzrostu.
Zapoznanie studentów z najważniejszymi wyzwaniami globalnymi w kontekście wpływu aktywności ludzkiej na środowisko naturalne.
Wymienia podstawy oceny ekonomicznej programów ochrony zdrowia
Definiuje uwarunkowania ekonomiczne funkcjonowania systemu i podmiotów ochrony zdrowia
Wyjaśnia wpływ bodźców ekonomicznych na zachowania człowieka
Formułuje własne wnioski w oparciu o wiedzę teoretyczną
Wykorzystuje wyniki analiz w proponowanych konkretnych (alternatywnych) rozwiązaniach w sektorze ochrony zdrowia
Wyciąga wnioski z obserwacji podstawowych zjawisk gospodarczych w skali mikro- i makroekonomii
Potrafi samodzielnie i krytycznie uzupełniać wiedzę i umiejętności, poszerzone o wymiar
interdyscyplinarny
Wykład 1. Miejsce ekonomii ekologicznej w naukach ekonomicznych. Przedmiot i narzędzia ekonomii ekologicznej. Tradycyjne mierniki dobrobytu i ich ograniczenia. Wskaźniki dobrostanu uwzględniające aspekty społeczne, zdrowotne i środowiskowe. Wzrost gospodarczy a rozwój gospodarczo-społeczny. Koncepcja zrównoważonego rozwoju.
Wykład 2. Środowisko naturalne jako globalne dobro publiczne. Globalne wyzwania związane z wpływem aktywności ludzkiej na środowisko naturalne w wymiarze globalnym: wylesianie, efekt cieplarniany, emisja gazów cieplarnianych, zakwaszenie oceanów, przełowienie oceanów, utrata bioróżnorodności. Konsekwencja ekonomiczne, społeczne i zdrowotne globalnego kryzysu klimatycznego.
Wykład 3. Wykorzystanie zasobów naturalnych w aktywności gospodarczej człowieka. Zasoby naturalne odnawialne i nieodnawialne, wyczerpywalne i niewyczerpywalne. Wyczerpywanie się i degradacja zasobów naturalnych jako wynik niezrównoważonego wydobycia.
Wykład 4. Efekty zewnętrzne związane z wydobyciem surowców – wpływ na inne branże gospodarcze, środowisko naturalne, zdrowie, jakość życia. Pogoń za rentą ekonomiczną związaną z wydobyciem – zasoby naturalne i konflikt. Makroekonomiczne konsekwencje uzależnienia gospodarki od wydobycia zasobów naturalnych – przekleństwo zasobów.
Wykład 5. Obieg energii w ekosystemach i gospodarce. Bilans energetyczny w gospodarce światowej – struktura źródeł i wykorzystania energii. Źródła kryzysu energetycznego.
Wykład 6. Transformacja energetyczna. Nierównowagi w bilansie energetycznym. Zmiany kosztów energii jako przykład szoku podażowego. Zmienność cen energii jako czynnik zwiększający nierówności społeczne, zdrowotne i dochodowe. Ubóstwo energetyczne. Wyzwania związane ze zwiększaniem udziału odnawialnych i zrównoważonych źródeł energii w mix’ie energetycznym.
Wykład 7. Międzynarodowe inicjatywy w zakresie dekarbonizacji i neutralności klimatycznej. Kontrowersje dotyczące definicji zrównoważonych źródeł energii. Zrównoważone finansowanie – kij i marchewka czyli dostarczanie bodźców do zrównoważonych inwestycji – Green Supporting Factor (GSP) i Brown Penalty (BP), „zielone” kredyty.
Seminarium 1. Cele zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do zdrowia i dobrostanu. Koordynacja narodowych polityk zdrowia publicznego w obliczu pandemii Covid19.
EK_ZP1_U09 EK_ZP1_U11 EK_ZP1_U26 EK_ZP1_K09
Seminarium 2. Wybrane konsekwencje degradacji środowiska naturalnego – migracje klimatyczne, ocieplanie klimatu a zdarzenia klimatyczne (EE) i ich koszty społeczne i gospodarcze, wpływ zmian klimatycznych na zakres ubóstwa w krajach rozwijających.
EK_ZP1_U09 EK_ZP1_U11 EK_ZP1_U26 EK_ZP1_K09
Seminarium 3. Środowisko naturalne jako przykład dobra wspólnego, dylemat wspólnego pastwiska, efekt gapowicza, prawa własności do zasobów naturalnych i rabunkowe eksploatacja.
EK_ZP1_U09 EK_ZP1_U11 EK_ZP1_U26 EK_ZP1_K09
Seminarium 4. Procesy urbanizacyjne jako zagrożenie dla środowiska naturalnego. Koncepcja zrównoważonego miasta.
EK_ZP1_U09 EK_ZP1_U11 EK_ZP1_U26 EK_ZP1_K09
Seminarium 5. Od gospodarki liniowej niegraniczonego wzrostu do gospodarki umiaru. Odpowiedzialna konsumpcja i odpowiedzialny biznes (CSR). Gospodarka obiegu zamkniętego (circular economy).
EK_ZP1_U09 EK_ZP1_U11 EK_ZP1_U26 EK_ZP1_K09
Seminarium 6. Uwarunkowania transformacji energetycznej w Polsce i na poziomie Unii Europejskiej.
EK_ZP1_U09 EK_ZP1_U11 EK_ZP1_U26 EK_ZP1_K09
Seminarium 7. Narzędzia analiz ilościowych wykorzystywanych w ekonomii ekologicznej. Wycena usług ekosystemowych, analiza cost-benefit programów publicznych w zakresie ochrony środowiska, szacowanie kosztów zewnętrznych.
EK_ZP1_U09 EK_ZP1_U11 EK_ZP1_U26 EK_ZP1_K09
1. Gospodarka a środowisko i ekologia (wyd. IV zmienione), Krzysztof Małachowski (red.), CeDeWu 2009, Warszawa
2. Ekonomia Zrównoważonego Rozwoju, teoria i praktyka, Rogall Holger , Zysk i S-ka 2010, Warszawa
1. Natural resource and environmental economics, Roger Perman i in., Addison Wesley 2011
Kolokwium zaliczeniowe
Min. 60% poprawnych odpowiedzi
EK_ZP1_W09 EK_ZP1_W23 EK_ZP1_W24 EK_ZP1_U09 EK_ZP1_U11 EK_ZP1_U26 EK_ZP1_K09
Test wiedzy
Min. 60% poprawnych odpowiedzi
W ramach samokształcenia student będzie zobligowany do samodzielnego powtórzenia treści przekazywanych podczas zajęć. Nabyta wiedza będzie weryfikowana podczas zajęć poprzez zadawanie pytań. Wykłady realizowane będą za pomocą metod i technik kształcenia na odległość.