Polityka zdrowotna

paulina.mularczyk-tomczewska@wum.edu.pl
dr n. o zdr. Paulina Mularczyk-Tomczewska
1,2
Przekazanie zaawansowanej, wyspecjalizowanej wiedzy z zakresu polityki zdrowotnej prowadzonej na różnych szczeblach.
Nauka umiejętności wykorzystania aktualnych badań naukowych w procesie podejmowania decyzji.
Kształtowanie aktywnej osobistej postawy wobec problemów związanych z kluczowymi obszarami polityki zdrowotnej, w tym działaniami aktorów sceny polityki zdrowotnej poprzez zbieranie i analizowanie i na tej podstawie podejmowanie decyzji w zakresie swoich kompetencji.
Kształtowanie kreatywności, profesjonalizmu oraz wrażliwości społecznej, poczucia odpowiedzialności za podejmowane decyzje.
Opisuje, w oparciu o pogłębioną wiedzę, akty prawne organizujące lokalną, krajową oraz międzynarodową politykę zdrowotną i społeczną
Krytycznie ocenia główne trendy i projekty w zdrowiu publicznym i promocji zdrowia w kontekście lokalnym i krajowym i w szerszej, europejskiej i światowej perspektywie
Prezentuje zasady udostępniania, wykorzystania i ochrony zasobów informacyjnych w sektorze ochrony zdrowia
Definiuje źródła informacji naukowej i profesjonalnej oraz rozwiązań w zakresie ochrony zdrowia przyjętych w Polsce
Wyszukuje i ocenia informacje z różnych źródeł oraz formułuje na tej podstawie krytyczne sądy na temat problemów zdrowotnych określonej zbiorowości
Wyciąga trafne wnioski dotyczące wpływu polityki zdrowotnej państwa na funkcjonowanie programów profilaktycznych i inne polityki
Opisuje i dyskutuje główne strategie zdrowotne wybranych krajów europejskich oraz strategie zdrowia publicznego WHO i OECD
Przejawia zaangażowanie w promocję zdrowia publicznego i zainteresowanie problemami polityki społecznej i zdrowotne
Koncepcja polityki zdrowotnej. Specyfika sektora zdrowotnego. Aspekty i kontekst polityki zdrowotnej. Wartości polityki zdrowotnej. Zaniechania. Problemy i zakres polityki zdrowotnej. Misja polityki zdrowotnej. Samodzielność i podporządkowanie polityki zdrowotnej. Substraty polityki zdrowotnej.
Polityka zdrowotna państwa a rodzina – wybrane problemy. Rodzina jako adresat polityki zdrowotnej państwa. Przegląd badań. Analiza aktualnej sytuacji oraz propozycja zmian.
EK_ZP2_W08, EK_ZP2_U04, EK_ZP2_U07, EK_ZP2_K02
Pojęcie rządzenia (governance) w odniesieniu do polityki zdrowotnej. Koncepcja governance. Konteksty instytucjonalne. Governance: kontekst zdrowia i stanowisko WHO. Koncepcja stewardship. Agency theory i stewardship. Governance for health, health governance.
Polityka zdrowotna – scenariusze na XXI w. Doświadczenia krajów uprzemysłowionych. Pierwszy scenariusz – załamanie systemu, chaos. Drugi scenariusz – ograniczenie dostępności i wzrost obciążeń pacjentów. Trzeci scenariusz – nowe zasady redystrybucji dochodu narodowego.
EK_ZP2_W08, EK_ZP2_W16, EK_ZP2_K02
Funkcjonowanie Unii Europejskiej. Wybrane instytucje Unii Europejskiej. Kompetencje wyłączne, dzielone i wspierające Unii Europejskiej.
Wpływ Unii Europejskiej na decyzje dotyczące polityki zdrowotnej. Wspieranie zdrowia publicznego w Europie. Zakres oddziaływania UE na prawa poszczególnych członków. Polityka i działania Unii Europejskiej w dziedzinie zdrowia. Profile zdrowotne krajów Unii Europejskiej.
EK_ZP2_W08, EK_ZP2_W16, EK_ZP2_W20, EK_ZP2_U10
Nauka jako wsparcie dla działań polityki zdrowotnej. Wykorzystywanie wiedzy a przygotowywanie decyzji polityki zdrowotnej: tłumaczenie wiedzy na decyzje. Evidence Based Medicine (EBM), Evidence Based Policy, Evidence Based Approach, problemy współpracy środowisk uczestniczących w procesie przygotowawczym, decyzyjnym oraz wdrażania działań polityki zdrowotnej.
EK_ZP2_W26, EK_ZP2_W27, EK_ZP2_K02
Definiowanie i analiza problemów w polityce zdrowotnej. Definiowanie i analiza problemów. Określanie grup interesariuszy oraz grup zainteresowanych procesem decyzyjnym w polityce zdrowotnej.
EK_ZP2_W08, EK_ZP2_W20, EK_ZP2_K02
Evidence Based Policy – czy polityka zdrowotna opiera się na dowodach? Evidence Based Policy (EBP) – czym jest, a czym nie jest. EBP oraz nurty pokrewne. Potrzeba stosowania EBP – kierunki światowe. Możliwości stosowania i ograniczenia EBP.
EK_ZP2_W26, EK_ZP2_W27, EK_ZP2_K02
1. Leowski J. Polityka Zdrowotna a Zdrowie Publiczne. Wydaw. CeDeWu, Warszawa 2018.
2. Firlit-Fesnak G., Szylko-Skoczny M. (red.), Polityka społeczna. Podręcznik akademicki, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2018.
3. Włodarczyk C., Wprowadzenie do polityki zdrowotnej, Wyd. Wolters Kluwer Polska, Warszawa, 2018.

1. Sygit M., Zdrowie Publiczne. Wolters Kluwer, 2023 r.
EK_ZP2_W08, EK_ZP2_W16, EK_ZP2_W20, EK_ZP2_W26, EK_ZP2_W27
egzamin pisemny (pytania testowe, jednokrotnego wyboru)
Zdobycie minimum 60% punktów
EK_ZP2_U04, EK_ZP2_U07, EK_ZP2_U10
ocenianie formujące podczas zajęć
obserwacja pracy w grupie, obserwacja dyskusji, wykonanie dedykowanych zadań
ocenianie formujące podczas zajęć
obserwacja pracy w grupie, obserwacja dyskusji, wykonanie dedykowanych zadań
Zaliczenie przedmiotu: egzamin – zdobycie min. 60% punktów z egzaminu końcowego.
Szczegóły dot. egzaminu: egzamin w formie pisemnej – pytania testowe (jednokrotnego wyboru) oraz pytania otwarte (dłuższej odpowiedzi).
Studentowi przysługują dwa terminy zaliczenia przedmiotu tj. pierwszy termin oraz drugi termin (poprawkowy).
W przypadku nieobecności na którymś z terminów, student umawia termin zaliczenia indywidualnie.
Strona internetowa Zakładu: https://zzp.wum.edu.pl/