Zagadnienia prawne badań klinicznych [B]

katarzyna.syroka-marczewska@wum.edu.pl
katarzyna.syroka-marczewska@wum.edu.pl
dr n. prawnych Katarzyna Syroka-Marczewska
Zapoznanie studentów z podstawowymi zasadami w prawie badań klinicznych(także w ujęciu historycznym).
Studenci powinni znać prawne regulacje dotyczące prowadzenia badań klinicznych (a więc również wady i zalety).
Przekazanie i utrwalenie wiadomości z zakresu wiedzy nt. odpowiedzialności prawnej sponsora i badacza w związku z prowadzeniem badań klinicznych.
Zapoznanie studentów z praktycznymi aspektami badań klinicznych – perspektywa prawna.
Przekazanie i utrwalenie wiadomości z zakresu wiedzy nt. Krajowego Rejestru Sądowego i CEIDG.
Posiada pogłębiona i poszerzoną wiedzę w zakresie zagadnień prawno–ekonomicznych w aspekcie funkcjonowania sektora ochrony zdrowia w tym podmiotów gospodarczych (różnych szczebli) w nim działających
Prezentuje i dyskutuje rolę instytucji funkcjonujących w systemie ochrony zdrowia w obszarze: opieki, edukacji, promocji, nadzoru, planowania
Dyskutuje zasady korzystania z tzw. prawa własności intelektualnej w funkcjonowaniu jednostek ochrony zdrowia (m.in. prawa autorskie, prawa własności przemysłowej, ochrona baz danych)
Samodzielnie proponuje rozwiązania konkretnego problemu i przeprowadzenia procedury podjęcia rozstrzygnięć w tym zakresie
Wykorzystuje narzędzia i metody analizy strategiczne dla stworzenia planów strategicznych podmiotów leczniczych
Zna poziom swoich kompetencji i jest gotów do korzystania z pomocy ekspertów, współpracuje w zespole interdyscyplinarnym, zgodnie z zasadami etyki zawodowej i uregulowaniami prawnym
Wykład 1. Charakterystyka prawa farmaceutycznego. Prawo farmaceutyczne jako gałąź prawa. Pojęcie i przedmiot prawa farmaceutycznego.
Wykład 2. Definicja badania klinicznego. Rodzaje badań klinicznych. Prawne uwarunkowania legalności badań klinicznych w Polsce. Definicja sponsora. Definicja uczestnika badania klinicznego. Definicja badacza.
Wykład 3. Prawne aspekty zgody uczestnika na badanie kliniczne. Zgoda pacjenta. Zgoda uczestnika badania klinicznego, który został ubezwłasnowolniony całkowicie/częściowo. Zgoda uczestnika małoletniego. Zgoda uczestnika nieprzytomnego. Rola sądu w zakresie zgody na udział w badaniu klinicznym. Ubezpieczenie sponsora/badacza/uczestnika.
Wykład 4. Produkt leczniczy. Rodzaje leków. Odpowiedzialność podmiotu odpowiedzialnego
Wykład 5. Odpowiedzialność prawna. Odpowiedzialność cywilna.. Odpowiedzialność karna.Odpowiedzialność administracyjna.
Seminarium 1. Funkcje prawa farmaceutycznego oraz źródła prawa regulującego badania kliniczne. Powszechne źródła prawa farmaceutycznego. Źródła podstawowe. Rozporządzenia.
EK_ZP2_W05 EK_ZP2_W19 EK_ZP2_W31 EK_ZP2_U08 EK_ZP2_U15 EK_ZP2_K01
Seminarium 2. Rynek badań klinicznych w Polsce. Analiza danych statystycznych. . Zalety rynku badań klinicznych w Polsce. Wady rynku badań klinicznych w Polsce. Postulaty de lege lata i de lege ferenda.
EK_ZP2_W05 EK_ZP2_W19 EK_ZP2_W31 EK_ZP2_U08 EK_ZP2_U15 EK_ZP2_K01
Seminarium 3. Formularze zgody. Normatywne znaczenie zasad prawa. Zgoda uczestnika na udział w badaniu klinicznym.. Formularze zgody. Case study.
EK_ZP2_W05 EK_ZP2_W19 EK_ZP2_W31 EK_ZP2_U08 EK_ZP2_U15 EK_ZP2_K01
Seminarium 4. Dopuszczenie do obrotu leków/wyrobów medycznych/suplementów diety. Procedura krajowa. Procedura wzajemnego uznania. Procedura zdecentralizowana. Procedura scentralizowana. Dopuszczenie do obrotu wyrobów medycznych. Suplementy diety.
EK_ZP2_W05 EK_ZP2_W19 EK_ZP2_W31 EK_ZP2_U08 EK_ZP2_U15 EK_ZP2_K01
Seminarium 5. Aspekty praktyczne ochrony prawnej uczestników badań klinicznych w Polsce i w Europie. Analiza orzecznictwa sadów powszechnych. Analiza orzecznictwa ETS/ETPCz. Analiza rozstrzygnięć organów administracji publicznej.
EK_ZP2_W05 EK_ZP2_W19 EK_ZP2_W31 EK_ZP2_U08 EK_ZP2_U15 EK_ZP2_K01
1. Ustawa z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz.U. 2001 Nr 126 poz. 1381 z późn. zm.)
1. T, Brodniewicz, Badania kliniczne, Warszawa 2016
2. M. Kondrat (red.), Prawo farmaceutyczne. Komentarz, Warszawa 2016
3. M. Krekora, M. Świerczyński, E. Traple, Prawo farmaceutyczne, Warszawa 2012
4. R. Kubiak, L. Kubicki (red.) System Prawa Medycznego. Tom I. Pojęcie, źródła i zakres prawa medycznego, Warszawa 2018
5. T. Kuczur, D. Wąsik, Badania kliniczne produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Zagadnienia prawne, Warszawa 2016
6. W. Nowak, Prawo w praktyce badań klinicznych, Warszawa 2013
7. L. Ogiegło (red.), Prawo farmaceutyczne. Komentarz, Warszawa 2018
8. W. Olszewski (red.), Prawo farmaceutyczne. Komentarz, Warszawa 2016
9. J. Różynska, M. Waligóra, Badania naukowe z udziałem ludzi w biomedycynie. Standardy międzynarodowe, Warszawa 2012
10. E. Zielińska, (red.) System Prawa Medycznego. Tom I. Pojęcie, źródła i zakres prawa medycznego, red. R. Kubiak, L. Kubicki, Warszawa 2018
11. E. Zielińska, (red.) System Prawa Medycznego. Tom II. Regulacja prawna czynności medycznych, red. M. Boratyńska, P. Konieczniak, Warszawa 2019
12. E. Zielińska, (red.) System Prawa Medycznego. Tom III. Odpowiedzialność prawna w związku z czynnościami medycznymi red. T. Dukiet-Nagórska, A. Liszewska, Warszawa 2021

Egzamin
Ocena z egzaminu to średnia ważona: 40% aktywność na zajęciach oraz 60% praca pisemna
Praca pisemna
Objętość min. 10 stron (Times New Roman 12, interlinia 1,5)
W ramach przygotowania do zaliczenia student będzie zobligowany do samodzielnego powtórzenia treści przekazywanych podczas zajęć. Możliwe są pytania kontrolne w trakcie zajęć, prace domowe, w szczególności analiza treści ustawy, analiza orzecznictwa sądów powszechnych, analiza decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego oraz Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Wykłady będą realizowanie zdalnie, na platformie MS Teams.