Psychologia uzależnień

Andrzej Silczuk, andrzej.silczuk@wum.edu.pl
Andrzej Silczuk
III rok
Zapoznanie studentów z podstawową i współczesną wiedzą z zakresu psychologii uzależnień, zwrócenie uwagi na rodzaje uzależnień, ich etiologię i mechanizmy powstawania. Przedstawienie podstawowych form pomocy osobom uzależnionym.
Rozwijanie umiejętność rozpoznawania zagrożeń dla realizacji zadań profilaktycznych oraz umiejętność określenia podstawowych zasad programu pomocy osobom uzależnionym. Pomoc studentom w rozwijaniu własnych umiejętności właściwego stosowania najważniejszych pojęć z obszaru psychologii uzależnień.
Posiada ogólną wiedzę na temat etiopatogenezy, diagnostyki i metod leczenia wybranych chorób, zwłaszcza o znaczeniu społecznym
Wykazuje znajomość podstaw teoretycznych i metodologicznych budowy strategii programów zdrowotnych i społecznych
Stosuje umiejętność zastosowania nabytej wiedzy na płaszczyźnie interpersonalnej podczas pracy w grupie
Dokonuje diagnozy i wskazuje problemy o znaczeniu kluczowym dla zdrowia populacji w poszczególnych sferach społecznych
Konstruuje program profilaktyczny zgodnie z metodologią
Efektywnie prezentuje własne pomysły, wątpliwości i sugestie, popierając je argumentacją, kierując się przy tym zasadami etycznymi
Wprowadzenie do psychologii uzależnień. Podstawowe rodzaje uzależnień. Psychospołeczne aspekty uzależnień- czynniki sprzyjające uzależnieniu. Wybrane modele wyjaśniające zjawiska uzależnienia..
W02, W08, U02, U08, U17, K11
Uzależnienie od alkoholu. Przyczyny uzależnienia od alkoholu. Fazy uzależnienia od alkoholu. Typologia choroby alkoholowej. Biologiczne i psychospołeczne skutki uzależnienia od alkoholu.
W02, W08, U02, U08, U17, K11
Substancje psychoaktywne. Definicja pojęcia, substancje psychoaktywne. Rodzaje substancji psychoaktywnych. Uzależnienie a używanie ryzykowne i szkodliwe. Kryteria uzależnienia według ICD-10.
W5, W15, W27, U2, U9, U14, K2, K11
Uzależnienia behawioralne. Definicja pojęcia. Przyczyny, konsekwencje.
W5, W15, W27, U2, U9, U14, K2, K11
Obraz rodziny z problemem alkoholowym. Sposoby adaptacji dzieci do problemu alkoholowego w rodzinie. Pomoc rodzinie z problemem alkoholowym. Zjawisko współuzależnienia. Psychologiczna charakterystyka osoby współuzależnionej.
W5, W15, W27, U2, U9, U14, K2, K11
Narkomania jako zjawisko społeczne. Rodzaje i działanie narkotyków. Mechanizm uzależnienia od narkotyków. Konsekwencje zdrowotne i psychospołeczne uzależnienia od narkotyków.
W5, W15, W27, U2, U9, U14, K2, K11
Inne rodzaje uzależnień. Nikotynizm. Siecioholizm – uzależnienie od Internetu. Hazard. Uzależnienie od dopalaczy.
W5, W15, W27, U2, U9, U14, K2, K11
Leczenie uzależnień. Rola psychoterapii i farmakoterapii w leczeniu uzależnień. Problemy terapii osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych. Społeczności terapeutyczne.
W5, W15, W27, U2, U9, U14, K2, K11
Psychologiczna charakterystyka osób uzależnionych. Funkcjonowanie emocjonalne i poznawcze osób nadużywających środków psychoaktywnych.
W5, W15, W27, U2, U9, U14, K2, K11
Współuzależnienie, uzależnienie. Psychologiczne mechanizmy uzależnienia i współuzależnienia.
W5, W15, W27, U2, U9, U14, K2, K11
Psychofarmakologia środków uzależniających. Wpływ na organizm i psychikę różnych substancji psychoaktywnych.
W5, W15, W27, U2, U9, U14, K2, K11
Profilaktyka uzależnień. Psychologiczne programy stosowane w profilaktyce i leczeniu pacjentów uzależnionych.
W5, W15, W27, U2, U9, U14, K2, K11
Podsumowanie. Integracja wiedzy na temat związków między Zdrowiem Publicznym a problematyką uzależnień w Polsce.
W5, W15, W27, U2, U9, U14, K2, K11
Woronowicz B., Uzależnienia. Geneza, terapia i powrót do zdrowia, Media Rodzina, Poznań, 2009.
Cierpiałkowska L., Alkoholizm, przyczyny, leczenie, profilaktyka, UAM, Poznań, 2001.
Guerreschi C., Nowe uzależnienia, Wydawnictwo: Salwator, Kraków, 2010.
Jędrzejko M., Białas T., Stańczak Z. Narkotyki. Dopalacze. Nowe środki psychoaktywne, Warszawa 2018
Baran-Furga H., Steinbarth-Chmielewska K., Uzależnienia – obraz kliniczny i leczenie, PZWL, Warszawa, 1999.
Seligman ME., Walker EF., Rosenhan DL., Psychopatologia, Zysk i s-ka, Poznań, 2003 (wybrane rozdziały).
Teesson M., Degenhardt L., Hall W., Uzależnienia. Modele kliniczne i techniki terapeutyczne, GWP, Gdańsk, 2005.
W5, W15, W27, U2, U9, U14, K2, K11
Ocenianie formujące w w sytuacjach ćwiczeniowych podczas zajęć. Kolokwium zaliczeniowe pisemne w postaci pytań otwartych punktowanych lub testu
60% punktów.
1. W ramach pracy własnej studenci są proszeni o:

- przygotowanie się do zajęć (np. zapoznanie z wybranymi fragmentami piśmiennictwa i przygotowanie krótkiej wypowiedzi na

ich temat (informacja zwrotna),

- przygotowanie się do zaliczenia końcowego

2. Sposób przeliczenia punktów z zaliczenia końcowego na ocenę:

- 2,0 (ndst): poniżej 60% pkt

- 3,0 (dst): 60-68% pkt