Prawo medyczne

aaugustynowicz@wum.edu.pl
aaugustynowicz@wum.edu.pl
1,2
Przekazanie wiedzy związanej z odpowiedzialnością prawną świadczeniodawców.
Zapoznanie studentów z rodzajami błędów medycznych oraz poszczególnymi prawami pacjenta określonymi w obowiązujących aktach prawnych.
Przygotowanie do pracy w zespole zajmującym się problematyką praw pacjenta.
Opisuje aspekty organizacyjne i prawne funkcjonowania polskiego systemu opieki zdrowotnej
Omawia przepisy prawa związane z ochroną praw pacjenta i zasady etyki zawodowej ze szczególnym zawodów medycznych
Formułuje własne wnioski w oparciu o wiedzę teoretyczną
Rozróżnia typy umów na świadczenie usług zdrowotnych pomiędzy płatnikami a świadczeniodawcami
Znajduje niezbędne informacje w literaturze fachowej, bazach danych i innych źródłach związanych ze zdrowiem
Potrafi samodzielnie i krytycznie uzupełniać wiedzę i umiejętności, poszerzone o wymiar interdyscyplinarny
Wykład 1. Odpowiedzialność prawna personelu medycznego. Kumulacja rodzajów odpowiedzialności świadczeniodawców– odpowiedzialność karna, cywilna, dyscyplinarna. Błędy medyczne jako podstawa odpowiedzialności prawnej. Naruszenie praw pacjenta jako podstawa odpowiedzialności prawnej. Odpowiedzialność karna personelu medycznego. Ogólne zasady odpowiedzialności karnej. Odpowiedzialność karna personelu medycznego na podstawie wybranych przepisów prawa karnego.
EK_ZP1_W10 EK_ZP1_U20 EK_ZP1_K02 EK_ZP1_K09
Wykład 2. Odpowiedzialność cywilna podmiotu leczniczego oraz personelu medycznego. Rodzaje i zasady odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę. Formy wynagrodzenia szkody pacjentowi.
EK_ZP1_W10 EK_ZP1_U20 EK_ZP1_K02 EK_ZP1_K09
Wykład 3. Prawo pacjenta do świadczeń zdrowotnych. Podstawy prawne prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych. Zakres przedmiotowy. Udzielanie świadczeń zdrowotnych w stanach nagłych.
EK_ZP1_W10 EK_ZP1_W21 EK_ZP1_U09 EK_ZP1_U18 EK_ZP1_U20 EK_ZP1_K02 EK_ZP1_K09
Wykład 4. Prawo pacjenta do informacji. Podstawy prawne prawa pacjenta do informacji. Zakres przedmiotowy prawa pacjenta do informacji i osoby uprawnione do udzielenia informacji pacjentowi. Przywilej terapeutyczny. Tajemnica zawodowa. Podstawy prawne obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej. Zakres przedmiotowy i podmiotowy zwolnienia z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej.
EK_ZP1_W10 EK_ZP1_W21 EK_ZP1_U09 EK_ZP1_U20 EK_ZP1_K02 EK_ZP1_K09
Wykład 5. Tajemnica zawodowa personelu medycznego w procesie karnym. Dokumentacja medyczna. Obowiązki podmiotów wykonujących działalność leczniczą w zakresie prowadzenia i udostępniania dokumentacji medycznej.
EK_ZP1_W10 EK_ZP1_W21 EK_ZP1_U09 EK_ZP1_U18 EK_ZP1_U20 EK_ZP1_K02 EK_ZP1_K09
Seminarium 1. Roszczenia personelu medycznego w razie agresywnych zachowań pacjentów lub ich rodzin. Rodzaje odpowiedzialności. Przykładowe roszczenia przysługujące personelowi medycznemu. Dochodzenie roszczeń z tytułu zdarzeń medycznych przed komisją wojewódzką.
EK_ZP1_W10 EK_ZP1_U20 EK_ZP1_K02 EK_ZP1_K09
Seminarium 2. Zgoda pacjenta na świadczenie zdrowotne. Podstawy prawne prawa pacjenta do wyrażenia zgody na udzielanie świadczeń zdrowotnych. Podmioty uprawnione do wyrażenia zgody. Formy wyrażenia zgody. Udzielanie świadczeń zdrowotnych przy sprzeciwie osoby uprawnionej do wyrażenia zgody. Szczególne przypadki zgody.
EK_ZP1_W10 EK_ZP1_W21 EK_ZP1_U09 EK_ZP1_U20 EK_ZP1_K02 EK_ZP1_K09
Seminarium 3. Stosowanie środków przymusu bezpośredniego w procesie diagnostyczno-terapeutycznym. Dopuszczalność pobierania opłat za udzielanie świadczeń zdrowotnych.
EK_ZP1_W10 EK_ZP1_W21 EK_ZP1_U09 EK_ZP1_U20 EK_ZP1_K02 EK_ZP1_K09
Seminarium 4. Tajemnica zawodowa personelu medycznego w procesie karnym. Podmioty uprawnione do uzyskania dokumentacji medycznej. Formy udostępniania dokumentacji medycznej. Przechowywanie dokumentacji medycznej.
EK_ZP1_W10 EK_ZP1_W21 EK_ZP1_U09 EK_ZP1_U20 EK_ZP1_K02 EK_ZP1_K09
Seminarium 5. Prawo pacjenta do prywatności. Prawo pacjenta do kontaktu z osobami z zewnątrz, opieki duszpasterskiej. Obecność osoby bliskiej podczas udzielania świadczeń zdrowotnych. Obecność osób uczących się zawodów medycznych podczas udzielania świadczeń zdrowotnych.
EK_ZP1_W10 EK_ZP1_W21 EK_ZP1_U09 EK_ZP1_U20 EK_ZP1_K02 EK_ZP1_K09
1. Karkowska D., Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Komentarz, Lex a Wolters Kluwer business, Warszawa 2016.
2. Ustawa z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz.U. z 2020 r., poz. 849).
1. Zielińska E., Barcikowska-Szydło E., Kapko M., Majcher K., Preiss W., Sakowski K., Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Komentarz. Lex a Wolters Kluwer business, Warszawa 2014.
2. Safian M., Prawo i medycyna. Ochrona praw jednostki a dylematy współczesnej medycyny, Oficyna Naukowa, Warszawa 1998.
3. Augustynowicz A., Budziszewska–Makulska A., Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Komentarz, CeDeWu. Warszawa 2011.
Egzamin ustny
Poprawna odpowiedź na 2 z 3 pytań
Samokształcenie obejmuje szczegółową analizę wskazanych aktów prawnych. Weryfikacja nastąpi w trakcie prowadzenia zajęć po poproszeniu studenta o odpowiedź na zadane pytanie.

Wykłady będą realizowanie zdalnie, na platformie MS Teams.