Propedeutyka zdrowia publicznego

całoroczny
3,2
2,8
Prezentacja definicji zdrowia i jego uwarunkowań.
Przedstawienie tła historycznego koncepcji zdrowia i zdrowia publicznego, ze szczególnym uwzględnieniem wielowymiarowości i wielodyscyplinarności.
Omówienie głównych metod analizy stanu zdrowia populacji i głównych problemów zdrowotnych w Polsce na tle krajów europejskich.
Prezentacja głównych modeli organizacyjnych zapewnienia zdrowotności publicznej – programy strategiczne i model organizacyjnych systemu ochrony zdrowia.
Wskazanie znaczenia badań przesiewowych w zapobieganiu negatywnym skutkom chorób.
Definiuje podstawowe pojęcia opisujące stan zdrowia populacji
Definiuje wpływ czynników behawioralnych i środowiskowych na stan zdrowia
Prezentuje główne zagrożenia zdrowia i problemy zdrowotne ludności Polski w tym społeczeństw lokalnych
Opisuje funkcje głównych form organizacyjnych usług zdrowotnych
Definiuje pojęcia związane ze zdrowiem i stylem życia
Opracowuje dane epidemiologiczne wykorzystując proste narzędzia statystyczne i analityczne
Wykorzystuje mierniki stanu zdrowia w analizie stanu zdrowia populacji i definiowaniu problemów zdrowotnych populacji
Dokonuje diagnozy i wskazuje problemy o znaczeniu kluczowym dla zdrowia populacji w poszczególnych sferach społecznych
Potrafi samodzielnie i krytycznie uzupełniać wiedzę i umiejętności, poszerzone o wymiar interdyscyplinarny
Historia koncepcji zdrowia – od starożytności po wiek XX. Modele definiowania zdrowia i choroby. Kontinuum zdrowia i definicje negatywne, funkcjonalne. Idealistyczna definicja zdrowia Światowej Organizacji Zdrowia.
EK_ZP1_W03 EK_ZP1_W05 EK_ZP1_W06 EK_ZP1_W13 EK_ZP1_W15
Zdrowie publiczne: cele, zadania, przedmiot nauczania, dyscyplina naukowa. Podstawowe pojęcia zdrowia publicznego – zachowania zdrowotne, uwarunkowania zdrowia, problemy zdrowotne, profilaktyka, choroba, czynniki ryzyka, styl życia, wskaźniki epidemiologiczne.
Metody oceny stanu zdrowia populacji. Wskaźniki zdrowotne pozytywne i negatywne. Aktualne problemy zdrowotne ludności w poszczególnych regionach świata z uwzględnieniem Europy i Polski.
Organizacja ochrony zdrowia. Kierunki zmian w Polsce i na świecie. Źródła finansowania opieki zdrowotnej.
EK_ZP1_W03 EK_ZP1_W05 EK_ZP1_W06 EK_ZP1_W13 EK_ZP1_W15
Współczesne strategie ochrony zdrowia. Programy zdrowotne mające na celu zabezpieczenie zdrowia publicznego. Zapewnianie jakości w ochronie zdrowia. Koncepcja zdrowia publicznego opartego o dowody naukowe (Evidence Based Public Health)
EK_ZP1_W03 EK_ZP1_W05 EK_ZP1_W06 EK_ZP1_W13 EK_ZP1_W15
Badania przesiewowe w zdrowiu publicznym. Historia badań przesiewowych. Propedeutyka opracowywania i prowadzenia populacyjnych badań przesiewowych – kryteria wyboru problemu zdrowotnego oraz testu diagnostycznego.
EK_ZP1_W03 EK_ZP1_W05 EK_ZP1_W06 EK_ZP1_W13 EK_ZP1_W15
Dyskusja na temat możliwości wpływu na poszczególne uwarunkowania zdrowia. Wzajemne relacje pomiędzy czynnikami warunkującymi zdrowie.
EK_ZP1_U04 EK_ZP1_K02 EK_ZP1_K09
Dyskusja czynników ryzyka problemów zdrowotnych. Czynniki ryzyka chorób przewlekłych – nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia, otyłość, cukrzyca, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, stres.
EK_ZP1_U04 EK_ZP1_U05 EK_ZP1_U08 EK_ZP1_K02 EK_ZP1_K09
Dyskusja głównych problemów zdrowotnych. Choroby układu krążenia, choroby nowotworowe, choroby układu oddechowego, choroby psychiczne i samobójstwa, wypadki i urazy, choroby zakaźne.
EK_ZP1_U04 EK_ZP1_U05 EK_ZP1_K02 EK_ZP1_K09
Dyskusja na temat konstrukcji systemu ochrony zdrowia. System ochrony zdrowia w Polsce i relacja między poziomami opieki. Formy opieki - podstawowa opieka zdrowotna, specjalistyczna opieka ambulatoryjna, struktura szpitali, opieka długoterminowa, pomoc doraźna, uzdrowiska, służby sanitarno-epidemiologiczne. Droga pacjenta w systemie – ciągłość i kompleksowość opieki.
EK_ZP1_U05 EK_ZP1_U08 EK_ZP1_K02 EK_ZP1_K09
Sygit M., Zdrowie publiczne, Wydawnictwo Wolters Kluwer, Warszawa, 2010.
Karski J.B. (red.), Zdrowie publiczne, cz. 1 i 2 (skrypt dla studentów), Wyd. WUM, Warszawa, 2008.
Blaxter M., Zdrowie, Wyd. SIC!, Warszawa, 2009.
Pinkas J. (red.) Współczesne wyzwania zdrowia publicznego. Wybrane zagadnienia. Wyd. PZWL. Warszawa, 2021
Cianciara D., Lewtak K, Gajewska M, Piotrowicz M, Urban E. Diagnoza istniejącej organizacji i funkcjonowania systemu zdrowia publicznego w Polsce – rzeczywisty sposób działania systemu. T. 2. Wyd. NIZP-PZH, 2017.
Leowski J., Polityka zdrowotna a zdrowie publiczne, Wyd. CeDeWu, Warszawa, 2004.
Wojtczak A., Zdrowie publiczne wyzwaniem dla systemów opieki zdrowia XXI wieku, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa, 2009.
EK_ZP1_W03 EK_ZP1_W05 EK_ZP1_W06 EK_ZP1_W13 EK_ZP1_W15EK_ZP1_U04 EK_ZP1_U05 EK_ZP1_U08 EK_ZP1_K02 EK_ZP1_K09
Egzamin z przedmiotu w formie testu jednokrotnego wyboru.
Uzyskanie minimum 60% pozytywnych odpowiedzi.